Tradycja i kultura Bydgoszczy

Bydgoszcz to ważny ośrodek kultury w Polsce. Prawie 400 tysięcy mieszkańców – to sprawia, że kultura objawia się tu w wielu formach i płaszczyznach. Najbardziej charakterystyczna jest kultura muzyczna, dlatego też w mieście co rusz jesteśmy świadkami jakiegoś dużego koncertu czy festiwalu. Baza noclegowa jest przygotowana na gwałtowny napływ fanów czy turystów. Miasto jest bardzo dużą aglomeracją, dlatego też noclegi Bydgoszczy są w zupełności wystarczające – mamy kilkadziesiąt hoteli, nawet kilka pięciogwiazdkowych. Poza tym są prywatne pokoje, stancje, pensjonaty i motele – nie zabraknie miejsc. Oczywiście, jeżeli upatrzymy sobie konkretny hotel z wyższej półki, to musimy go uprzednio zarezerwować.

Bardzo ważny w kulturze miasta jest teatr, którego początki w Bydgoszczy sięgają już XVII wieku. Pierwsza scena i sala teatralna powstała w szkole jezuitów. Jakiś czas później zbudowano oficjalny gmach teatru. Pod koniec XVIII wieku stał się on monstrualną budowlą, którą projektował sam Heinrich Seelig. Jeżeli chodzi o rozwój formy muzycznej, to na początku XX wieku w Bydgoszczy powstało kolegium muzyczne. Bydgoszcz to również sławne miasto, jeżeli chodzi o muzykę w aspekcie technicznym i gospodarczym. Istniała tu bowiem jedna z największych fabryk fortepianów w Europie. Produkowano tu sprzęt najwyższej jakości, z którego korzystały orkiestry symfoniczne i wiele sław muzyki. Później zaczęły powstawać muzea i biblioteki – założono bibliotekę miejską i ludową. Niedługo potem założono pierwsze kino. Centrum kulturalnym miasta był założony na początku XX wieku Dom Polski, który niestety został zniszczony podczas drugiej wojny światowej, jak większość obiektów, przez które narody rosyjskie i niemieckie czuły się gorsze pod względem kultury, a o to nie było trudno. Ponowna polonizacja Bydgoszczy miała miejsce między I i II wojną światową – utworzyła się wtedy wyższa klasa społeczna, elita kulturalna i intelektualna. Lata trzydzieste to okres największego progresu w dziedzinie wszelkiego rodzaju sztuk i form przekazu. Rozwijała się literatura oraz tworzyły się coraz to nowsze czasopisma. Nawet w okresie okupacji tworzono i drukowano pisma propagandowe, dzięki którym w aurze podziemia walczono z okupantem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>