Tężnie w Cichocinku

Miejscowości uzdrowiskowe powstają w miejscach, gdzie panuje potwierdzany leczniczy klimat i występują bogactwa lecznicze. W Ciechocinku, lezącym w województwie kujawsko-pomorskim panuje łagodny, nizinny klimat, który idealnie spełnia warunki uzdrowiskowego środowiska. To co jednak jest podstawą uzdrowiskowej działalności na tym obszarze, to wody solankowe. Na terenie uzdrowiska wykonano 19 odwiertów, z których obecnie eksploatowanych jest tylko 8. Pobierana tu woda ma świetne właściwości lecznicze, dzięki zawartości chlorku sodu, wapnia, magnezu, a także bromu, jodu czy wolnego siarkowodoru. Woda pozyskiwana z odwiertów służy do zabiegów leczniczych w tym do picia, kąpieli, irygacji oraz inhalacji. Te ostatnie zabiegi są wykonywane przy użyciu wody o odpowiednim stężeniu.

Będąc w Ciechocinku wcale nie trzeba udawać się na zabiegi, aby wdychać lecznicze wody solankowe. Unikatowa i największa w Europie tężnia znajdująca się w Ciechocinku pozwala na naturalne zabiegi inhalacyjne. Trzy drewniane, ułożone w kształcie podkowy tężnie, znajdujące się w parku służą do odparowywania wody z solanki. Podstawę konstrukcji stanowią drewniane, wbite w ziemię pale. Środek jest wypełniony tarniną. Na szczyt tężni pompowana jest woda, która płynie w specjalnych korytkach, z których spływa po ściankach. Pod wpływem wiatru i słońca, woda paruje tworząc słynną leczniczą mgiełkę.

Tężnie, które mają wysokość 15,8 metra to konstrukcja zaprojektowana już na początku XIX wieku przez profesora Akademii Górniczej w Kielcach, Jakuba Graffa. Dwie pierwsze zostały zbudowane w latach 1824-1828, a ostatnia dobudowana została po 30 latach (1859). Po dziś dzień tężnie są największą atrakcją Ciechocinka. Aby moc skorzystać z tego naturalnego inhalatora, trzeba udać się do Parku Tężni. Za wstęp w sezonie wiosenno-jesiennym pobierana jest opłata. W zależności od potrzeb, można kupić jednorazową wejściówkę lub karnet na cały turnus rehabilitacyjny.

Ciechocinek tętni życiem przez cały rok. Baza noclegowa to głownie obiekty przeznaczone dla kuracjuszy. Bez problemu jednak miejsce do spania (Ciechocinek – baza meteor) znajdą tu osoby przyjeżdżające indywidualnie. Hotele, apartamenty czy prywatne kwatery, to najpopularniejsze i najczęściej wynajmowane noclegi. Ciechocinek to doskonałe miejsce na weekendowy wypad w celu podreperowania swojego zdrowia lub na dłuższy odpoczynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>