Półwysep Helski – bujna nadmorska roślinność

Półwysep Helski, a dokładniej Mierzeja Helska, jest często odwiedzana przez turystów w okresie letnim. Nie jest dziwne wiec, że opcje noclegowe są bardzo rozbudowane. Jeżeli udajemy się w to nadmorskie miejsce, warto szybciej zarezerwować ➡nocleg na Półwyspie Helskim, gdyż z czasem gdy wakacje będą się zbliżały coraz więcej osób będzie decydowało się na wakacje tutaj. Mierzeja Helska to wał o długości 35 kilometrów. Jest to ciąg zalesionych wydm w kształcie kosy.

W skład półwyspu wchodzą takie miejscowości jak: Jastarnia, Władysławowo, Kuźnica, Jurata, Chałupy oraz oczywiście Hel. Przyjeżdżając tutaj musimy wiedzieć, iż zimy są tutaj łagodne, lata nie są bardzo upalne, natomiast jesień jest cieplejsza od wiosny. Na półwyspie istnieje roślinność charakterystyczna dla wybrzeża. Na plaży często możemy spotkać honkenie piaskową, rukwiel nadmorską i solankę kolczystą. Dwie pierwsze powodują hamowanie wydm. Na wydmie białej zazwyczaj można spotkać piaskownice zwyczajną oraz wydmuchrzyce piaskową. Do roślinności centralnej części mierzei należą sosny zwyczajne, jałowce pospolite, wierzby piaskowe, wrzos zwyczajny, bażynę czarną oraz borówkę brusznice.

Na Półwyspie Helskim można się głównie spotkać z kulturą kaszubską. Co roku 29 czerwca można się wybrać na Morską Pielgrzymkę Rybacką. Tego dnia odbywa się uroczystość świętego Piotra Apostoła – jest on patronem rybaków. Ustrojone kutry odbywają morską pielgrzymkę z Mierzei Helskiej do puckiej fary. Na terenie często można spotkać krzyże oraz kapliczki przydrożne. Stoją tam, aby upamiętnić rybaków, którzy zginęli na morzu, a także tych, którzy żyją dzięki naszemu morzu. Do czasu pierwszego rozbioru w 1772 roku cała Mierzeja Helska należała do Polski. Rozbiór zabrał teren od Władysławowa po Jastarnię i trafił on do Prus. Pozostała część należała do naszego państwa aż do drugiego rozbioru Polski, natomiast od 1807 do 1815 roku trafiła ona do Wolnego Miasta Gdańsk. Po I wojnie światowej Półwysep Helski znowu należał do granic Polski. Po tym wydarzeniu szybko rozwinęła się tam turystyka. W późniejszych czasach Hel stał się główną bazą naszej Marynarki Wojennej. Przez wydarzenia podczas II wojny światowej ponownie straciliśmy te tereny, jednak odzyskaliśmy je już w roku 1945. W późniejszych latach Hel oraz Jastarnia otrzymały prawa miejskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>