Pierwiastek piękna zabytków w Bytowie

W zachodniej części województwa pomorskiego, na pojezierzu Bytowskim, nad rzeką Bytową położony jest Bytów, miasto którego historia sięga czasów słowiańskich, do XIII wieku należał już do Polski, prawa miejskie uzyskał w 1364 roku. Popularność miasto otrzymało ze względu na Zamek Krzyżacki z początku XV wieku, wybudowany w latach 1398-1405. Zamek wydzielony został na tzw. części: Dom Zakonny, Dom Książęcy, Dom Wdów i Dom Sądu z czterema basztami.

Na zamku zlokalizowano obecnie muzeum. Baza noclegowa Bytowa i okolic to przede wszystkim noclegi na kwaterach prywatnych, w pensjonatach, apartamenty – to oferta całoroczna. Na pewno są to znakomite miejsca, by tutaj na terenie Kaszub poznać historie i dziedzictwo uroczych miasteczek, niezależnie od pory roku, kiedy zaplanujemy swój pobyt. Na terenie Bytowa oprócz Zamku Krzyżackiego, możemy zobaczyć Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, które wydzielone jest w zamku, oprócz tego przewidziano na nim część hotelowo-gastronomiczną.

Warto zobaczyć w Bytowie budynek Poczty Konnej z przełomu XVIII oraz XIX wieku oraz kaszubski kościółek parafialny św. Jerzego pochodzący z lat 1675-85, będący obecnie cerkwią. Uwagę naszą powinny też zwrócić zabytkowe kamieniczki secesyjne – zlokalizowane przy ulicy Drzymały. Most kolejowy nad rzeką Borują pochodzący z lat 80. XIX wieku, to kolejna atrakcja, której warto się przyjrzeć, a zwłaszcza zobaczyć, jak na przyporach mostu umieszczone zostały herby Bytowa, Prus i Pomorza.

Elektyczny parafialny kościół św. Katarzyny pochodzący z lat 1847-54, czyli gotycka wieża dawnego kościoła św. Katarzyny to obecnie galeria sztuki, której nie warto omijać. Podejmując decyzję o przyjeździe do Bytowa dokonamy trafnego wyboru. Atrakcje miasta i okolicy to nie tylko miejsca zabytkowe, to przede wszystkim kraina służąca wypoczynkowi. Liczne okoliczne kąpieliska, bogata baza noclegowa, baza gastronomiczna i możliwość spróbowania regionalnej kuchni, to wszystko sprawia, że wypoczynek tutaj będzie należał do udanych, pozwoli nabrać sił i dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Bytów to miejsca idealne do organizowania wędrówek – liczne szlaki piesze, sąsiedztwo lasów, ośrodki jeździeckie i możliwość doskonalenia jazdy konnej i sposób na taką aktywność podczas wypoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>