Piękno i siła zakopiańskich gór

Zakopiańskich gór nie trzeba nikomu przedstawiać. Kiedy przebijamy się przez popularną Zakopiankę z Krakowa, o staniu w korkach szybko zapominamy. Dlaczego? Ponieważ rozpościerają się przed nami piękne widoki gór, które koją nasze nerwy i stanowią preludium przed celem, do którego tak usilnie próbujemy dojechać. Baza noclegowa związana z miejscowością zaczyna się już około 60 kilometrów przed centrum.
Jeżeli chodzi o sprawy takie jak chociażby noclegi [], hotele i pensjonaty, to praktycznie większość tutejszej infrastruktury, nieważne na jakiej wysokości jesteśmy.

Jednak przede wszystkim przyjeżdżamy tu dla najbardziej malowniczych i rozpoznawalnych polskich gór – Tatr. Są to dwa bieguny. Z jednej strony ujmujące i tajemnicze piękno, z drugiej niebezpieczeństwo, kapryśność klimatu i pogody. Eksploracja Tatr jest bardzo niebezpieczna zwłaszcza w okresie zimowym – często zdarzają się przypadki zasłabnięć, wypadków czy zagubień. Ratownicy TOPR-u [https://pl.wikipedia.org/wiki/topr] mają cały czas jakieś zgłoszenia. Nie bierze się to ze źle zorganizowanych ścieżek czy infrastruktury. Większość wypadków spowodowanych jest bezmyślnością ludzi i niestosowaniem się do zakazów. Często ludzie są sami sobie winni, do tego czasami do wspinaczki dochodzi alkohol i wybieranie tras, które są zabronione – za głupotę się płaci.

Większa część Tatr znajduje się jednak po stronie słowackiej, tak więc to tam spoczywa również duża odpowiedzialność. Jednak polska część jest lepiej zorganizowana, ponieważ jest ciekawiej i przystępniej ukształtowana. Stąd też obserwujemy łatwość powstawania i mnogość różnej turystycznej infrastruktury. Co roku polskie góry odwiedza ponad 2 miliony turystów z całej Europy. Nie ma tutaj czegoś takiego jak sezon. No może mniejszy ruch jest na jesieni i wiosną. Jednak lato i zima to okres, w którym życie turystyczne toczy się dynamicznie. Zimą otwarte są stoki narciarskie, wyciągi i miejsca do uprawiania sportów zimowych. Oczywiście w wyższych partiach gór można je uprawiać już nawet we wrześniu. Latem bardzo dużą popularnością cieszą się ścieżki górskie lub ogólnie wspinaczka, trzeba jedynie pamiętać o przestrzeganiu zakazów i zasad bezpieczeństwa, ponieważ nie są one tu bez powodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>