Największe miasto w regionie – Katowice

Śląsk to w ostatnim czasie coraz częstszy kierunek wakacyjnych wyjazdów. Dużą popularnością cieszy się największe miasto regionu, Katowice. W jego obecnym miejscu w czternastym wieku znajdowały się rolniczo-rzemieślnicze osady. Pierwsze pisemne źródła wspominające o Katowicach to zapiski księdza Kazimierskiego, który wizytował okolice w 1598 roku. Rozwój miejscowości nastąpił w połowie XIX wieku. Wybudowano tu połączenie kolejowe z Wrocławiem [więcej na stronie Wikipedii➛szczegóły], a później z Berlinem, Krakowem i Wiedniem. W 1865 roku król Prus nadał miejscowości prawa miejskie.

Obecne Katowice to największe miasto w regionie i dziesiąte w kraju, ośrodek akademicki i kulturowy, pełny atrakcji. Obecna siedziba Muzeum Historii Katowic została wzniesiona na początku XX wieku. Była to jedna z luksusowych kamienic. Jest zlokalizowana na rogu ulic, dlatego posiada dwie elewacje, główną, frontową i boczną. Róg kamienicy stanowi półkolisty wykusz, biegnący od 1. do 3. piętra. W bocznej elewacji znajduje się przeszklona weranda. Służyła ona jako ogród zimowy. Z tyłu kamienicy znajdowała się drewniana altana. Niestety nie przetrwała ona do dzisiaj.

Kolejna cecha, świadcząca o luksusie kamienicy, to rozmieszczenie mieszkań. Na każdym piętrze znajdowały się tylko 2 mieszkania, większe dla bogatej rodziny, drugie mniejsze dla mniej zamożnych. Charakterystyczny jest też podział na część mieszkalną i gospodarczą oraz barokowy układ pomieszczeń, połączonych wejściami. Jak na swoje czasy warunki w kamienicy były bardzo dobre.

Zwiedzanie lub korzystanie z atrakcji Katowic to zajęcie na co najmniej kilka dni. Dlatego warto pomyśleć o noclegu. Baza noclegowa miasta [dostępna na serwisie Meteora ➛ noclegi Katowice] składa się z wielu hoteli, pensjonatów lub nawet pokoi gościnnych. Swoje hotele ma tu jedna z większych sieci w kraju, Diament. Największy hotel w mieście, Park Hotel Diament Katowice oferuje czterogwiazdkowy standard, 186 pokoi, centrum kongresowe, restauracje, bankomat, położenie w pobliżu autostrady. Kolejny, również czterogwiazdkowy Hotel Diament Plaza Katowice mieści się nieopodal Galerii Katowickiej i dworca PKP. Posiada 45 pokoi, restauracje, cztery sale konferencyjne, business corner. Ostatni trzygwiazdkowy Hotel Diament Spodek Katowice to najmniejszy z całej sieci, ma 30 pokoi i dwie sale konferencyjne oraz klub muzyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>