Kościół św. Wawrzyńca w Zaniemyślu

Turyści, którzy latem zjeżdżają się do Zaniemyśla, sympatycznej wsi nad jeziorem Raczyńskim, liczą głównie na wypoczynek nad jeziorem oraz na przyjemne spacery po malowniczej okolicy. Niemniej jednak, sama wioska, która niegdyś przez wieki cieszyła się prawami miejskimi, szczyci się również paroma zabytkami.

Podobnie jak w każdej miejscowości, tak i tutaj podstawową rolę w życiu osady przez długi czas odgrywał lokalny kościół. Dawną drewnianą budowlę zastąpiono murowanym gmachem, do którego warto zajrzeć z uwagi na ciekawe rozwiązania architektoniczne i bogate zdobienia. Konstrukcję świątyni oparto na projekcie trójnawowym z oddzielnym prezbiterium. Elewację budynku w stylu neogotyckim ozdabiają ciekawe, ośmiokątne wieżyczki. Z kolei wnętrze, w którego projektowaniu brał udział hrabia Edward Raczyński, zdobi część przedmiotów przeniesionych tu z rozebranego kościółka drewnianego. Do najważniejszych obiektów sakralnych w kościele należą między innymi dwie kropielnice z białego piaskowca, polichromowany krzyż z drewna, barokowa chrzcielnica z polichromowanego drewna oraz stare, renesansowe drzwi rzeźbione, które wstawiono przy zakrystii. Nie brak tu również sporej kolekcji obrazów, w tym wizerunku Madonny oraz Madonny z Jezuskiem, św. Wawrzyńca, św. Judy Tadeusza, wskrzeszenia Piotrowina oraz snu św. Józefa. Miłośnicy sztuki sakralnej zwrócą także uwagę na rzeźby św. Joachima i św. Anny, które zdobią balustradę kościelnego chóru oraz na figurę św. Stanisława z drewna polichromowanego. W kościele znajdują się trzy ołtarze. Główny z nich przedstawia postać św. Wawrzyńca w towarzystwie świętych – Floriana i Kazimierza. Z prawej strony znajduje się ołtarz św. Krzyża, natomiast z lewej – Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. We wnętrzu stoi także grobowiec hrabiego Edwarda Raczyńskiego, strzeżony przez spiżową postać jego żony Konstancji, która prosi odwiedzających o modlitwę za tragicznie zmarłego męża. Na dzwonnicy wisi spory dzwon, ważący 175 kg.

Turystów, którzy tu spędzają wakacyjne noclegi, Zaniemyśl zaprasza do odwiedzenia wspaniałego kościoła św. Wawrzyńca, w którym na gości czekają cenne obrazy i rzeźby, stare przedmioty kultowe, piękny ołtarz oraz ciekawe rozwiązania architektoniczne. Tutaj można nie tylko się pomodlić, ale także spędzić sporo czasu na zwiedzaniu bogato dekorowanego wnętrza świątyni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>