Bazylika w Licheniu Starym

Każdy, kto interesuje się zabytkami o charakterze sakralnym, na pewno słyszał o Licheniu Starym. Chodzi o miejscowość w województwie wielkopolskim, gdzie znajduje się słynne sanktuarium – miejsce interesujące także i dla osób, które potrafią docenić niezwykłe dzieła architektoniczne. Warto zaznaczyć od razu, że Licheń Stary zdobył prawa miejskie już kilka wieków temu, jednak na znaczeniu miasto zyskało dopiero w XIX wieku. Od tego czasu Licheń Stary jest częstym celem pielgrzymek, zarówno polskich jak i zagranicznych. Można jeszcze zaznaczyć, że noclegi w miejscowość to w tej chwili żaden problem dla podróżnych. Z racji tego, że jest corocznie odwiedzany przez tak wielu turystów z całego świata, można zawsze liczyć na interesujące i komfortowe pokoje. Baza noclegowa (Licheń Stary / baza meteor) w Licheniu faktycznie nie pozostawia nic do życzenia.

Koniecznie trzeba odwiedzić monumentalną bazylikę, która została wybudowana stosunkowo niedawno. Kult Maryjny w Licheniu Starym ma bardzo długą historię, zaczął się on już w średniowieczu, kiedy to w wiosce jeszcze stała jedynie niewielka kapliczka. Z czasem jednak powstało sanktuarium. Na chwilę obecną to właśnie w Licheniu Starym znajduje się największa polska świątynia – bazylika, która oddana została do użytku po dziesięciu latach prac budowanych w roku 2004. To ogromna, pięcionawowa świątynia, która posiada charakterystyczną centralną kopułę. Za projekt bazyliki odpowiada Barbara Bielecka, architekt z Gdyni. To jednak nie wszystko. Bazylika Licheńska to także ósma w Europie i dwunasta na świecie pod względem wielkości świątynia. Od samego początku planowano budowlę, która z założenia miała pomieścić wielu wiernych. Plac przed Bazyliką Licheńską jest bardzo rozległy – może on bez problemu pomieścić nawet 250 000 osób. Tym samym z powodzeniem można zorganizować wszelkiego rodzaju większe uroczystości religijne. Podczas zwiedzania, warto byłoby oczywiście udać się na tarasy widokowe na wysokość na 141 metrów wieży kościoła. Górny taras posiada 130 metrów, dolny natomiast 120 metrów. Przy dobrych warunkach atmosferycznych z tarasów widokowych rozciąga się panorama na dość znaczną odległość – około 30 km.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>